Rozdíl mezi českou a anglickou kuchyní

Moje kamarádka žije v Londýně a pravidelně navštěvuje také Českou republiku. Protože se zajímá o jídlo a píše i svůj vlastní blog, poprosila jsem ji, aby porovnala kvalitu a nabídku jídla u nás a v Anglii. Její zajímavé postřehy si můžete přečíst právě nyní.

Miluji jídlo, a protože bydlím už pár let v Londýně a jezdím i průběžně do Čech, mám možnost porovnat potraviny v obou zemích.

Je zvláštní, že když jsem v Čechách, tak mám chuť na samá česká jídla, na které si třeba v Londýně co je rok dlouhý nevzpomenu. Je to určitě tím, jaké suroviny jsou běžně k dispozici a podle toho mě napadá i jídelníček. Například ovocné knedlíky nebo svíčkovou by určitě šlo udělat i v Londýně, ale dělat knedlíky sama doma a nebo se shánět po tvarohu se mi nechce, jelikož ten tady není tak běžný.

Kosmopolita Londýna se projevuje i v jídle

shard3

Londýn je rájem pro labužníky. Je pravda, že anglické jídlo moc vyhlášené není a všem se při jeho představě vybaví pravděpodobně ‘fish and chips’ neboli obalená smažená ryba s hranolky pokropenými octem. Zato ale je možné si nedostatek anglického jídla vynahradit autentickým jídlem a restauracemi ze všech koutů světa.

Můžete si zajít na indické kari, na sushi, na thajské, korejské, brazilské, etiopské a i ruské a polské jídlo. Můžete ochutnat jídlo skoro z každé země, které vám zde uvaří domorodci, kteří se do Londýna přistěhovali a tudíž chutná stejně, jako byste byli v té zemi na dovolené. Ostatně, i anglické jídlo může být výborné, pokud je z kvalitních surovin.

I v supermarketech je k dostání škála mezinárodních potravin, takže si sushi nebo thajské kari můžete připravit snadno i doma. Jsou zde i specializované prodejny na různé potraviny, kde je možné dokoupit skoro vše z mezinárodní kuchyně.

Je pravda, že supermarket v malém městě, kde nakupuji, když jsem v Čechách, se samozřejmě, nedá porovnat s Londýnem, ale i po návštěvě pražských supermarketů musím říci, že Londýn pořád vede v nabídce potravin. Je to určitě tím, že Londýn je mezinárodní město a je tu tolik jiných kultur, že se to promítne i do jídelníčku a do nabídky v obchodech. Angličané sami vtipkují, že jejich tradiční jídlo je jejich oblíbené indické kari.

V Londýnských supermarketech je také k dostání větší škála potravin v bio kvalitě – jak čerstvého ovoce a zeleniny, tak i ostatních výrobků. Mohu zde jít do supermarketu a nakoupit většinu nákupu v bio kvalitě a není to ani o tolik dražší než normální potraviny.

Dále je tu mnoho obchodů se zdravou výživou jako Planet Organic a Wholefoods, kde mají skoro vše bio, včetně kosmetiky, vatových tamponů a jídla pro domácí mazlíčky, které své číče také občas dopřeju. Tyhle obchody jsou ale bohužel dražší a zboží tam vyjde někdy o dost dráž než v supermarketu, ale kydbych mohla nakupuji tam úplně všechno.

planetorganic1

Mimo Londýn je výskyt kvalitních a zdravých potravin v obchodech také nižší, hlavně na malých městech a v chudších částech země bych řekla, že je to někdy i mnohem horší s výběrem než v malém městě v Čechách.

Nabídka bio poroste

Myslím, že i v Čechách bude nadále stoupat výběr bio potravin a mezinárodní kuchyně, tím jak u nás přibude vliv cizinců a poptávky. Pokud budou lidé bio jídlo požadovat, tak ho bude více k dostání. Například v Tescu je už teď větší výběr bio výrobků.

Častý argument, který ale slýchám od českých kamarádů, když se bavíme o bio potravinách, je: ‘a jak vím, že to je opravdu bio? Já tomu nevěřím.’ Zřejmě pár podvodů, o kterých slyšeli, způsobilo, že veřejnost ztratila důvěru v bio produkty. V Anglii je důvěra v označení bio větší.

Kladný vliv na výběr zákazníků mohou mít i media. Nedávno známý britský kuchař Jamie Oliver, způsobil, že mnohem více lidí kupuje vejce z volného chovu, když živě demonstroval životní podmínky kuřat ve velkých chovech v klecích, včetně rozmixování za živa malých roztomilých žlutých samčích kuřátek v živém vysílání, protože samci se tímto způsobem likvidují, jelikož nelíhnou vejce.

Jsem přesvědčena, že bio kvalita všech potravin je cesta, kterou se alespoň západní svět nyní ubírá a čím dál tím vice lidí chce jíst jen zdravé jídlo bez chemikálií. Pokud bude i nadále stoupat poptávka, bude stoupat i nabídka. Před 20 lety nebyly v Londýně k dostání žádné bio potraviny a teď jsou jich plné supermarkety. Věřím, že stejný vývin bude i v Čechách, kde se bude množství bio potravin na trhu zvětšovat, tak jak tomu bylo i v Anglii.