Slovenská kuchyně

Slovenská republika je od té naší, co by kamenem dohodil, i proto je oblíbenou destinací českých turistů. I díky společné novodobé historii mají obě země mnoho společného. Jak je to však se slovenskou kuchyní, pochutná si Čech?

Česká vs. slovenská kuchyně

Česká kuchyně patří k těžším kuchyním, používáme velké množství tuků, v tradiční podobě živočišných, a potrpíme si na mase. Slovenská kuchyně se v tomto ohledu od té české v mnohém neliší, vyznačuje se však větším podílem brambor a vyšší oblibou masa, které patří do téměř každého slovenského tradičního pokrmu.

Slovenská kuchyně se vyznačuje v porovnání s tou českou vyšší mírou pestrosti, a to díky tomu, že její základ byl obohacen různými zahraničními vlivy.

Tradiční slovenské jídlo

Zatímco u nás cizinci jako typické české jídlo nabídnete svíčkovou omáčku s hovězím masem, houskovým knedlíkem a brusinkami, na Slovensku jsou to bramborové halušky s ovčím sýrem – brynzou. Podobně jako u naší svíčkové je energetická náročnost tohoto jídla značně vysoká.

Další tradiční pokrmy

Mezi další slovenské tradiční pokrmy se řadí například kapustnica, hustá zelná polévka. Jedná se o pokrm, který se servíruje i k štědrovečernímu stolu a který má hned několik krajových variant. Na Slovensku jsou hodně rozšířené i tzv. přívarky, což jsou zahuštěné polévky, vařené zpravidla ze zeleninového nebo luštěninového základu.

Známé jsou rovněž slovenské sýry, běžné dostupné i v Čechách. Kromě již zmíněné brynzy používané do halušek můžete na Slovensku ochutnat také oštiepok, korbáčik nebo parenici – a to jak v přirozené, tak uzené variantě.

Na Slovensku je oblíbené také maso, ve větší míře než u nás například skopové. Slováci jsou známí svými pikantními kombinacemi a vyráběním jedinečných čabajek.

Ať už míříte na Slovensko kamkoli, ochutnejte některou z místních specialit. Kdo neochutnal tradiční slovenské jídlo, jako by na Slovensku nikdy nebyl.